Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie jest wymarzonym miejscem dla wszystkich, którzy cenią sobie wygodę, komfortowe warunki wypoczynku, klimat tradycji, jak również obcowanie ze sztuką najwyższych lotów.
Pałac otacza piękny park w stylu angielskim, który zachęca do spacerów i podziwiania bogatej szaty roślinnej w sąsiedztwie strumienia, licznych drewnianych mostków czy stawu. Taras od strony parku dla wielu pałacowych gości jest ulubionym miejscem odpoczynku przy kawie i lodach. Sąsiadujący z parkiem zalew pozwala na obcowanie z wodą w różnych formach. Antonin jest piękny o każdej porze roku. Warto się o tym przekonać.
Wśród starego traktu rozciągały się niegdyś wielkie połacie lasów. Nieopodal rozwidlenia dróg, z których jedna biegnie do Wrocławia, druga zaś na Śląsk, właściciel tychże włości, książę Antoni Radziwiłł postanowił wybudować dla siebie letnią siedzibę. Zadanie to powierzył wybitnemu niemieckiemu architektowi Karlowi Fryderykowi Schinklowi i 1824 roku powstał modrzewiowy pałacyk, w którym książę wraz z całą swoją rodziną prowadził ożywione życie towarzyskie i artystyczne. Bo trzeba wiedzieć, ze książę Antoni nie tylko piastował godność namiestnika królewskiego Wielkiego Księstwa Poznańskiego, ale był także wielkim miłośnikiem sztuki, rysownikiem, kompozytorem i wiolonczelistą. Rezydencję namiestnika odwiedzały nierzadko znakomite osobistości ze świata polityki, kultury i sztuki, sam zaś Radziwiłl, twórca muzyki do "Fausta" Goethego gustował - jak wspomnieliśmy - w roli mecenasa sztuk pięknych. Z tych to, a i wielu innych powodów był postacią znaną, szanowaną i bardzo wpływową. Jego artystyczna dusza dała o sobie znać, gdy zaprosił do wnętrz pałacowych młodziutkiego, ale owianego już sławą, Fryderyka Chopina. W leśnym domostwie Radziwiłłów czas upływała w sposób urozmaicony; zajęty głównie muzyką Chopin grał, dawał lekcje młodziutkiej księżniczce Wandzie, rozmawiał z gospodarzem o zawiłościach sztuki kompozytorskiej i... tworzył. Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę, to utwór, o którym mamy pewność, że był pisany w Antoninie. Warto tu jeszcze wspomnieć o trio fortepianowym g-moll op.8 zadedykowanym Radziwiłłowi, który za ten dar podziękował w liście do kompozytora.
Chopin patronuje temu miejscu od kilkudziesięciu lat, jego muzyka rozbrzmiewa przez cały rok podczas licznych koncertów w wykonaniu wybitnych pianistów, a najbardziej znaną w skali kraju imprezą jest festiwal "Chopin w barwach jesieni". Salonik muzyczny z instrumentami z epoki, obrazami i litografiami oraz odlew ręki Chopina przypominają chwile jego pobytu.
Koszty związane z przeprowadzeniem tego typu imprezy negocjujemy indywidualnie – w zależności od Państwa oczekiwań i zakresu budżetu.
Dysponujemy:
- salą kominkową (60 osób w układzie konferencyjnym; 70 osób na imprezy okolicznościowe) w przypadku organizacji konferencji na więcej niż 60 osób, konsumpcję organizujemy w formie bufetu szwedzkiego
- sala „Ferdynanda” bankietowo-konferencyjną (14 osób),
- klubem pałacowym (20osób)
- stanowiskiem plenerowym (100 osób)
- wewnętrznym parkingiem dla 20 samochodów / teren zagrodzony / bramy zamykane po godzinie 22.00
- 14 stylowo wyposażonymi pokojami hotelowymi o wysokim standardzie wyposażenia, z malowniczym widokiem na otaczający Pałac park krajobrazowy.
Posiadamy do dyspozycji:
- ekran o wym. 3,5 m / 2 m
- ekran o wym . 2m / 1,30 m
- flipchart - 20zł
- TV
- bezprzewodowe łącze internetowe
...Obiad w Antoninie jadano o szóstej. Książę, mimo dużej dozy snobizmu łączącego się z zamiłowaniem pięknoducha, nie był smakoszem. Owszem, lubił zjeść dobrze i obficie, lecz nie bawił się w wykwintną, wyszukaną kuchnię, jak było w modzie w pomniejszych pałacykach i mających do pałaców pretensję licznych dworach wielkopolskich. Ku wiecznej zgryzocie kucharza Francuza, a ku uciesze i triumfowi szefa kuchni, starego Gulcza, lubował się raczej w potrawach nieskomplikowanych i przyrządzonych z produktów antonińskich. I dzisiaj jadłospis nie był wystawny. Żadnych tymbali, pasztetów, frykasów.
Podwędzane karpie po Radziwiłłowsku, smakiem i barwą równe łososiowi i udziec z jeleni pieczony na rożnie. Kieliszek napełnił Blum dobrym winem reńskim. Pochylono się nad talerzami i w jadalni zapanowało owo milczenie, które w tych okolicznościach jest oznaką smakowitości potraw i dobrego nastroju...
Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie do dziś kultywuje wyśmienitą kuchnię staropolską. Dania kuchni pałacowej serwowane są w stylowych wnętrzach zabytkowej rezydencji myśliwskiej, przy oryginalnym kominku zdobionym licznymi wspaniałymi trofeami.
Kuchnia pałacowa poleca:
barszcz antoniński z leśnymi grzybami
Żurek staropolski w chlebie
polędwica a la Radziwiłł w sosie winnym
pasztet Hubertus w galaretce Porto
Kontynuując tradycję staropolskiej gościnności, gwarantujemy naszym Gościom znakomitą kuchnię oraz profesjonalną obsługę.
- przejażdżki bryczką lub saniami (w zależności od warunków atmosferycznych) po rezerwacie przyrody - 170 zł / 1 bryczka/sanie / (4 osoby)
- zwiedzanie kaplicy Radziwiłłów
- koncert fortepianowy 30 min. - od 400 zł / brutto /
- biesiady z muzyką na żywo
- Strzelanie z łuku
- Paint-ball oraz inne..